Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Uçan / Büyüleyici Bir Kuş: Gökkuşağı Lori

Büyüleyici Bir Kuş: Gökkuşağı Lori

Doğanın her parçası ve tabi ki bütün hayvanlar çok güzeller. Ancak bazı hayvanların diğerlerine kıyasla daha güzel olmasalar da daha dikkat çekici olduğunu kabul etmek gerekiyor, işte yazımızın konusu olan gökkuşağı lori de bu dikkat çekici hayvanlardan biri. Sahip olduğu canlı renkler ile gerçek değilmiş gibi görünen gökkuşağı lori yada diğer ismi ile gökkuşağı lori papağanı papağangiller familyasından bir kuş.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor

Gökkuşağı lori birçok farklı yerde yaşıyor

Renkleri ile büyüleyen gökkuşağı lori papağanı Yeni Kaledonya, Avustralya, Papua Yeni Gine, Vanuatu ve Solomon Adaları’nda yaşıyor. Bu kuşlar çift olarak takıldıkları çiftleşme dönemleri dışındaki zamanlarda kalabalık gruplar halinde yaşıyor ve hareket ediyorlar. Bu arada gökkuşağı lori grupları gürültücülükleri ile de tanınıyor.

Dişisi ve erkeği aynı renkte

Gökkuşağı lori papağanlarının dişisi ve erkeği aynı renkte

Birçok kuş türünde dişiler ve erkeler farklı renklerdedir, genellikle dişiler daha sade renklere sahipken erkekler gösterişli renkleri ile dikkat çekerler. Ancak bu genelleme gökkuşağı lori için geçerli değil zira bu kuşların dişileri ve erkekleri aynı renklerde oluyor ve bu nedenle dışarıdan bakarak bir gökkuşağı lorinin dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlamak hemen hemen imkansız.

Maksimum 28 cm boya ulaşıyor

 

Boyları 28 cm’ye kadar ulaşabiliyor

Gökkuşağı lori maksimum 28 cm boya ulaşabiliyor, bu papağanların boyları 25-28 cm arasında değişiyor.

En fazla 3 adet yumurtluyorlar

Gökkuşağı lori papağanı genellikle 2 tane yumurtluyor

Gökkuşağı loriler en fazla 3 yumurta yumurtluyorlar. Ancak genellikle yumurta sayıları 2 oluyor ve yılsa en fazla 4 kez kuluçkaya yatıyorlar, kuluçka süreleri ise 27 gün.

Uzun yaşıyorlar

Gökkuşağı lori en çok beslenen kuşlardan biri

Ortalama yaşam süresi 15-20 yıl arasında değişen gökkuşağı lori ne yazık ki doğadan çok kafeslerde yaşayan bir kuş. Dünyanın en çok bakılan kuşlarından biri olan gökkuşağı lorinin bir gün sadece doğada yaşayacağını umuyoruz. Ve her zamanki gibi ekliyoruz; son kafes kırılana dek durmak yok!

 

 

 

Ayrıca bakınız

Dünyanın Bilinen En Yaşlı Albatrosu Anne Oldu

Dünyanın en yaşlı albatroslarından biri olan ve 1956 yılında işaretlenen dişi albatros tam 66 yaşında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir