Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Köklenen / Burnumuzun Dibindeki Sağlık Kaynağı Yonca

Burnumuzun Dibindeki Sağlık Kaynağı Yonca

Yonca denilince çoğumuzun aklına hayvan yemi ya da uğur getiren dört yapraklı yonca gelir, oysaki yonca insanlar için son derece faydalı bir besin olma özelliği de taşıyor. Evet, şaşırtıcı gelebilir ama bu bir gerçek. Üstelik dünyanın birçok yerinde yonca uzun yıllardan beri kullanılıyor, hatta salatası yapılıyor, yemeklerde, sandviçlerde kullanılıyor. İnsanlar evlerinde yonca filizlendirerek bunu tüketiyor. Büyük bir hızla yok ettiğimiz doğa aslında bize sağlıklı yaşamamız için gerek duyduğumuz hemen her şeyi sunuyor ve yonca da bunlardan biri.

Asya kökenli

Yol kenarlarında gördüğümüz yonca Asya kökenli bir bitki ve dünyaya Romalılar ve Araplar sayesinde yayılmış. Araplar yoncayı “bitkilerin babası” olarak tanımlıyorlar.

Vitamin açısından çok zengin!

Yonca tam bir vitamin deposu! İçeriğinde A,C ve K vitamini bulunuyor. Bununla da kalmıyor çünkü yonca aynı zamanda yüksek miktarda kalsiyum, beta-karoten ve manganez de içeriyor.

Protein yönünden de zengin!

Yonca yüksek miktarda protein içeriyor.

 

 

Evet, yanlış okumadınız inek kardeşlerimizin bayılarak yediği yonca aynı zamanda protein yönünden de çok zengin.

Kemikleri koruyor!

Alfaalfa kemikleri koruyor!

Yonca diğer ismi ile alfaalfa bitkisi kemik sağlığını korumakta son derece etkili.Kemik gelişimini destekliyor ve bunun yanı sıra artrit, romatizma, mafsal iltihabı gibi kemik hastalıklarının semptomlarının azalmasında etkin şekilde rol oynuyor.

Anemide kan değerlerini yükseltiyor!

Yoncanın faydaları arasında kan değerlerini yükseltmesi de var.

Anemi yani kansızlıkta yonca tüketmek kan değerlerinin yükselmesini, normalleşmesini sağlıyor. Ayrıca iştah açıyor ve kabızlığı da hem önlüyor hem de iyileştiriyor.  Kolesterolü düşürüyor, kan şekerini düzenliyor, üstüne bir de idrar yolları ve böbrek sorunlarından da koruyor ve bu sorunları yaşayanların iyileşmesine yardım ediyor!

Tohumları satılıyor

Evde yonca çimlendirebilirsiniz.

Sağlık için mucizevi etkilere sahip olan yoncanın tohumları satılıyor. Yonca tohumu alarak evinizde çimlendirebilir ve böylece hayatınıza yonca sayesinde sağlık katabilirsiniz. Yazımızı son bir not ile bitirelim; yoncanın faydaları her ne kadar çok olsa da her şeyde olduğu gibi yonca tüketmekte de aşırıya kaçmamakta yarar var.

 

 

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir