Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Havlayan / Bir sokak köpeği sahiplenmeniz için 6 harika neden

Bir sokak köpeği sahiplenmeniz için 6 harika neden

Köpekler, tatlı, sevgi dolu, oyuncu ve sadık dostlar olarak binlerce yıldır bizlerin yanı başındalar. Ancak insanların yanı başında olmaları köpeklerin kolay bir hayat yaşadığı anlamına gelmiyor ne yazık ki, özellikle de söz konusu sokak köpekleri olduğunda adım başında birbirinden üzücü hikayeler ile karşılaşıyoruz, kimimiz bu hikayelere kulak veriyor, elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz kimimizse duymazdan geliyor ve sanki sokakta gördüğümüz bir can, eşsiz bir ruh değilmiş gibi yanından geçip gidiyoruz. Oysaki sokak köpekleri belki de tüm köpeklerin en sevilmeye değer olanları, çünkü onlar yaşadıkları tüm zorluklara karşın hayatta kalmaya çalışıyorlar ve daha da ötesinde her gün, hatta günde onlarca kez insanlar tarafından itilip kakıldıkları, belki daha da kötü muamelelere maruz kaldıkları halde hala bizleri, insanları seviyorlar! Sadece bunlar bile aslında bir sokak köpeği sahiplenmek için yeterince geçerli nedenler bizce. Ama hala ikna olmadıysanız, yazımızı okuduktan sonra artık sokaktaki kuçuların yanından onları görmeden geçmeyeceğinizi, hatta daha da güzeli bir sokak köpeğine sıcak bir yuva vereceğinizi umuyoruz. İşte bir sokak köpeği sahiplenmeniz için 6 harika neden.

1- Sizi herkesten çok seveceğine emin olabilirsiniz!

sokak-kopekleri-ve-cocuk

Sokak köpeklerinin sevgisi öylesine gerçek ve güçlüdür ki sanki elinizle tutabilirsiniz o sevgiyi! Bir sokak köpeği sahiplendiğinizde sizi dünyadaki herkesten ve her şeyden çok seveceğinden emin olabilirsiniz ve tabi ki sizi ASLA terk etmeyeceğinden! Aslında köpeklerle insanlar bu açıdan çok benzerler, bizler de en çok sevilen olmayı isteriz köpekler de ve bizler de terk edilmekten korkarız onlar da…

2- Sokak köpekleri çok zekidir!

sokak-kopekleri-1

Sokak köpekleri için hayat doğdukları andan itibaren zordur! Onlar her gün, her an tetikte olmak zorundadırlar aksi takdirde hayatta kalmaları mümkün değildir. İşte tam da bu nedenle sokak köpekleri çok zekidir, hayatta kalmak için zekalarından sonuna kadar faydalanmayı öğrenirler, dolayısıyla bir sokak köpeği sahiplendiğinizde çok zeki bir dost edinmiş olursunuz.

3- Sokak köpekleri çok güzeldir!

sokak-kopegi

Yollarda karşılaştığınız köpekler kirli ve sağlıksız görünebilirler ki bu gayet normaldir. Ama bu onların çirkin olduğu anlamına gelmez! Tüm sokak köpekleri o kir ve pasın altında muhteşem bir güzellik gizler, onu sahiplenip biraz temizleyip baktığınızda güzelliği karşısında büyüleceğinizden emin olabilirsiniz.

4- Onlar birer “kişidir”

sokak-kopekleri

Hiç bir sokak köpeğine “köpek işte” gözü ile bakmamak gerekir, zira onlar da bizler gibi sayısız deneyimlerle şekillenmiş eşsiz birer kişiliğe sahiptir. Sokak köpekleri evlerde yaşayan köpeklerden çok daha fazla deneyim yaşamışlardır ve bu da onların kişiliklerinin çok daha güçlü olmasını sağlar. Yani hayatınıza bir sokak köpeği kattığınızda aynı zamanda dünyada bir eşi daha olmayan bir kişi katmış olursunuz.

5- Sokak köpekleri diğer köpeklerden daha sağlıklıdır

sokak-kopegi-1

Sokak köpekleri melezdir, hatta çok sayıda ırkın benzersiz karışımlarıdır. Bu nedenle saf kan ırklarda görülen genetik hastalıklarla sokak köpeklerinde karşılaşılma riski yok denecek kadar azdır. Ayrıca yavruluk dönemlerinden beri kirli ortamlarda yaşam savaşı verdikleri için bağışıklık sistemleri son derece güçlüdür. Tüm bunlar sokak köpeklerinin çok daha sağlıklı olmasını sağlar ve kolay kolay hasta olmazlar.

6- Sokak köpeklerine bakmak çok daha kolaydır!

sokak-kopekleri-2

Köpekler birlikte yaşadıkları insandan bazen çok şey bekleyebilirler ancak söz konusu sokak köpekleri olduğunda durum böyle değildir, çünkü sokak köpekleri sokaklarda yaşadıkları zaman boyunca hem uyumlu olmayı hem de başlarının çaresine bakabilmeyi öğrenmişlerdir. İşte tam da bu nedenlerle sokak köpeklerine bakmak çok kolaydır.

Yazımızı bitirirken sokak köpekleri, kedileri ve diğer tüm hayvanların sevilmeye değer olduğunu bir kez daha hatırlatalım ve SATIN ALMAYIN SAHİPLENİN demeden de geçmeyelim!

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir