Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Bir sokak kedisi sahiplenmeniz için 5 harika neden

Bir sokak kedisi sahiplenmeniz için 5 harika neden

Dünyanın en çok bakılan, birlikte yaşanan yani sevilen evcil hayvanı kediler. Yaklaşık olarak 10 bin yıl önce evcilleşen bu harika canlılar o günden beri insanların olduğu her yerde varlıklarını sürdürüyorlar. Ancak tabi ki bütün kedilerin güzel bir hayat yaşadığını söylemek imkansız, zira evlerde insanlarla yaşayan kedilerin yanı sıra tüm dünyada milyonlarca kedi de sokaklarda yaşam savaşı veriyor. Sokak kedileri için açlık, susuzluk, hastalıklar, motorlu araçlar gibi sayısız tehlike var sokaklarda ve ne yazık ki bunlarla da bitmiyor ve kötü insanlar tarafından neredeyse sistematik olarak tanımlayabileceğimiz şekilde zehirleniyor, eziyet görüyor, öldürülüyor ya da yaşadıkları yerlerden alınıp hayatta kalmalarının neredeyse imkansız olduğu yerlere bırakılıyorlar. Hal böyleyken yani sokaklarda milyonlarca kedi yaşam savaşı verirken hayatına bir kedi katmak isteyen herkesin ilk tercihi tabi ki bir sokak kedisi sahiplenmek olmalı. Üstelik sokak kedileri zorlu bir hayatın kendilerine kattığı sayısız özellikle dolular. İşte bir sokak kedisi sahiplenmeniz için 5 harika neden.

1- Sokak kedileri size gerçek sevgiyi öğretir!

sokak-kedileri

Kediler bağımsız karakterleri ile haklı bir üne sahiptirler, ancak bu kedilerin insanları sevmediği, daha da önemlisi bir insana karşı gerçek bir bağlılık hissedemeyecekleri anlamına gelmez. Aksine kediler insanları çok severler, buna da pek şaşırmamak gerekir zira kediler evcil yani insanla birlikte yaşayan hayvanlardır. Siz bir sokak kedisi sahiplendiğinizde onun kahramanı olursunuz! Sahiplendiğiniz sokak kedisi sizi öylesine içten ve öylesine gerçek, karşılık beklemeden sever ki onunla tanışmadan önce gerçek sevgiyi bilmediğinizi kalbinizin en derininde hissedersiniz! Ve bir sokak kedisinden gerçek sevgiyi öğrendikten sonra hayatınız bir daha asla eskisi gibi sevgisiz olmaz!

2- Sorumluluk sahibi olursunuz

sokak-kedileri-1

Kedi bakımı özen gerektiren bir konudur ve bir sokak kedisi sahiplendiğinizde ona özen gösterirken, ihtiyaç duyduğu bakımı yaparken bir de bakmışsınız ki eskisinden çok daha fazla sorumluluk sahibi bir insan olup çıkmışsınız! Bu arada bir kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken 6 şey yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bir sokak kedisi sahiplendiğinizde ona çok daha iyi bir anne, baba ya da arkadaş olmayı kolayca başarabilirsiniz.

3- Anı yaşamayı öğrenirsiniz

sokak-kedisi-sahiplenmek

Sokak kedileri doğdukları günden itibaren zorlu hayat koşulları ile mücadele ederek hayatta kalırlar ve bu da onlara sadece ve sadece anı yaşamayı öğretir. Bir sokak kedisi en ufak mutlu anların bile keyfini sonuna kadar çıkartır, çünkü bir an sonrasının hiç de keyifli olmayabileceğini bilir. Hayatını sokak kedisi ile paylaşmaya başlayan insanlar da er ya da geç bu küçük bilgelerden anın tadını çıkartmayı ve sadece anı yaşamayı öğrenirler. Kedinizden öğrenebileceğiniz 5 önemli ders yazımız da ilginizi çekebilir.

4- Kendinizi işe yarar hissedersiniz!

sokak-kedilerini-besleyen-kadin

Her insanın kendini işe yarar hissetmeye ihtiyacı vardır ve bir sokak kedisini sokaklardan kurtarıp ona mutlu ve sağlıklı bir hayat sunmak herkese kendini işe yarar hissettirir! Manevi olarak öyle büyük bir tatmin duyarsınız ki bir sokak kedisi daha sahiplenmek için içinizde karşı konulmaz bir istek oluşur. İşte tam da bu nedenledir ki hayatında bir kediyi sokaktan kurtarmış insanların çoğu bir kedi ile yetinemez ve karşılarına çıkan her kediyi kurtarmak için çabalar. Çünkü bir sokak kedisini kurtarmak büyük bir hazdır, üstelik sokak kedisi ile karşılıklı duyulan sevginin de dünyada bir eşi daha yoktur.

5- Sokak kedileri çok güzeldir!

sokak-kedileri-2

Ukalahayvan.com olarak mottomuz “bütün hayvanlar güzeldir!” ancak sokak kedilerinin biraz daha güzel olduğunu kabul etmek zorundayız. Bu harika canlıları güzelleştiren sadece görünüşleri değil hayatın tüm zorluklarına karşı hayatta kalmayı başarmaları, karakterlerini şekillendiren deneyimleri ve her şeye karşın kaybetmedikleri sevgileridir. İşte tüm bu nedenlerle sokak kedileri kediler aleminin en güzel parçasıdır ve her sokak kedisi sıcak bir yuvayı hem de sonuna kadar hak eder!

YAZIMIZI BİTİRİRKEN BİR KEZ DAHA SATIN ALMAYIN SAHİPLENİN, SOKAKLARDA VE BARINAKLARDA BİNLERCE KEDİ YUVA BEKLİYOR DİYORUZ!

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. 6- Sokak kedileri çok sevgi doludur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir