Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Bir Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Bir Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Belki daha önceki yazılarımızda da okumuş olabilirsiniz ama tekrarlamaktan zarar gelmez; bugün tüm dünyada 500 milyondan fazla ev kedisi bakıldığı biliniyor. Yani dünya nüfusunun neredeyse 10’da biri kadar kedi evlerde insanlar ile birlikte yaşıyor. Ancak bu tüm ev kedilerinin iyi koşullarda ya da mutlu bir hayat sürdüğü anlamına gelmiyor ne yazık ki. Zira insanlar bir kedi sahiplenmeden önce bilmeleri gerekenleri bilmeyebiliyorlar ve bir kedi sahiplendiklerinde yerine getirmeleri gereken sorumlulukları da yerine getirmeyebiliyorlar. İşte bu nedenle kedi sahiplenmeden önce iyice düşünmek ve aileye yeni katılacak üyeye gerçekten iyi bakılacağından emin olmak gerekiyor. İşte kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler.

1- Ona ömür boyu bakabileceğinizden emin olun!

yaşlı kadın ve kedi

Kedi sahiplenmeden önce bilmeniz daha doğrusu emin olmanız gereken ilk şey kedinize hayatı boyunca bakabileceğiniz. Eğer kediye bakabileceğinizden emin değilseniz bu işe hiç soyunmamanız çok daha doğru!

2- Düzenli olarak veterineri ziyaret etmeniz gerekecek

veterinerde muayene olan kedi

Kedi bakmak için tabi ki bir bütçe ayırmanız gerekecek ve bu bütçenin bir kısmı da kedinin rutin veteriner kontrollerine, aşılarına gidecek. Özellikle kedi sahiplenmeden önce kedilerin mutlaka düzenli olarak aşılanması gerektiğini bilmeli ve bunun için hem zaman hem de bütçe ayırmakta zorlanmayacağınızdan emin olmalısınız. Zira aşısız kedilerde çok sayıda ölümcül hastalık ile karşılaşılabiliyor.

En ölümcül 5 kedi hastalığı yazımıza göz atarak aşısız kedilerde görülen hastalıklardan bazıları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3- Kısırlaştırılmamış kedilerde sorunlar ile karşılaşılabiliyor

dişi ve erkek kedi

Türkiye’de ne yazık ki hala “kediler kısırlaştırılmalı mı yoksa kısırlaştırılmamalı mı?” tartışmaları sürüyor. Oysaki kısırlaştırılmayan kedilerde hem çok sayıda sağlık sorunu ile karşılaşılabiliyor, hem erkek kediler idrar püskürterek evi kokutuyor, hem evden kaçıp kaybolabiliyorlar hem de dünyaya gelen yavru kediler genellikle hiç de hoş olmayan şeyler yaşıyor. Bu nedenle bir kedi sahiplenmeden önce onu kısırlaştırmanız gerektiğini eğer kısırlaştırmazsanız çeşitli sorunlar ile karşılaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

4- Ucuz mama almamanız gerekecek

yaş mama ve kedi

Kedinize ucuz mama vermeniz beraberinde çok sayıda sağlık sorunu getirebilir. Bu nedenle kedi sahiplenmeden önce kedinizi doğru ve sağlıklı mamalar ile besleyebileceğinizden, daha doğrusu bunun için gerekli bütçeyi ayırabileceğinizden emin olmalısınız.

5- Kum kabını her zaman temiz tutmanız gerekecek

kedi kumunda kedi

Kedi sahiplendiğinizde tuvaletini yapması için bir kum kabı almanız gerekecek ve kedinin kum kabını daima temiz tutmanız. Bu nedenle eğer “ben kedi kakası temizleyemem” falan diyecekseniz hiç kedi sahiplenmemeniz en doğrusu.

6- Evinizi kedinin güvenliğini de düşünecek şekilde düzenlemeniz gerekecek

pencerede sıkışmış kedi

Kedi ile yaşamak için evinizi onun da güvenliğini düşünecek şekilde yeniden düzenlemeniz gerekecek. Aksi takdirde kedinin evin içinde başına çok sayıda kaza gelebileceğini bilmelisiniz.

Evet, eğer tüm bunları yapabileceğiniz konusunda kendinize güvenmiyorsanız ve en önemlisi de kediye hayatının sonuna kadar mutlu bir yuva verip bakabileceğinizden emin değilseniz kedi sahiplenmemeniz en doğrusu…

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir