Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Bir Garip Hastalık: Taş Adam Sendromu
San Diego, CA, USA: Photos of a Fibrodysplasia Ossificans Progressiva, or FOP patient with severe bone formation. It is caused by a genetic mutation of the bodyÕs repair mechanism that is supposed to stop skeletal growth after the body is fully formed. But instead, this protein never turns off. ItÕs forever poised to send out signals telling the body to create more bone. The trigger for FOPÕs errant bone formation is physical trauma to the bodyÑanything from a bump, bruise or even dental work or an immunization shot. This damage should prompt the body to make repairs to itself, but FOP causes the body to make new and unneeded bone. Surgical procedures to remove this bone result in even more new growth since surgery itself causes intense physical trauma. (Photo Credit: © Dr. Frank Kaplan)

Bir Garip Hastalık: Taş Adam Sendromu

Dünyada öyle hastalıklar var ki insanın ne kadar ilginç bir canlı olduğunu bir kez daha hatırlatıyorlar. Taş adam sendromu ya da diğer ismi ile taş adam hastalığı da bu ilginç hastalıklar arasında yer alıyor ve tüm dünyada sadece 2500 kişide ortaya çıktığı biliniyor. Taş adam sendromu hastaları ne yazık ki gündelik hayatlarını sürdürecek kadar bile hareket edemiyorlar çünkü en basit hareketler bile bağ dokularının kemikleşmesine neden olabiliyor. Geçmişte kasların kemikleşmesi olduğu sanılan hastalık gelişen tıp ve teknoloji ile yeniden ele alındığında sadece kasların değil tüm bağ dokuların kemikleştiği görülmüş ve bu da hastalığı daha tehlikeli kılıyor.

Genlerdeki mutasyondan kaynaklanıyor

Taş adam sendromu 2. kromozomdaki mutasyon nedeni ile ortaya çıkıyor

Taş adam sendromu 2. kromozomdaki mutasyon nedeni ile ortaya çıkan bir hastalık. 2. kromozomun uzun kolunun 23. ve 24. bölgelerinde bulunan genlerdeki mutasyon bu hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor.

En ufak darbeler bağ dokuların kemikleşmesine neden oluyor

Bağ dokuların kemikleşmesi bu hastaların hayatlarını normal şekilde sürdürmelerini engelliyor.

Taş adam sendromu hastalarının tüm bağ dokuları en ufak darbeler nedeni ile kemikleşebiliyor. İşte bu yüzden bu hastalıktan mustarip kişiler gündelik hayatlarını sürdürmek için yapmaları gereken en basit hareketleri bile yapamıyorlar. Bu ilginç hastalık nedeni ile kan veremiyorlar, aşı olamıyorlar çünkü iğnenin batması kemikleşme durumuna yol açıyor.

En belirgin semptom ayak baş parmağı deformasyonu

Deforme olmuş ayak başparmağı hastalığın en önemli belirtisi.

Bu ilginç hastalık ayak başparmağındaki deformasyon ile kendini gösteriyor. Ortalama olarak 10 yaşında ortaya çıkan hastalık belirtilerinin en önemlisi büyük ve deforme olmuş ayak başparmağı.

Bazı kaslar korunuyor

Taş adam sendromu vücuttaki bağ dokuların taşlaşmasına neden olsa da hastalığın en ilginç yönlerinden biri kalp kası, dil ve diyafram kası gibi bazı kasları etkilememesi. Yani bu kasları etkilemediği için hastalık ölümcül değil.

Ne yazık ki tedavisi yok

Taş adam hastalığı tedavi edilemiyor.

Taş adam hastalığı tedavisi için spesifik bir yöntem yok. Şu an Amerika’da bir grup doktor bu hastalığın tedavisi için çalışsa da henüz geçerli bir tedavi yöntemi bulabilmiş değiller. Kemikleşmiş bağ dokular ameliyatla alınabiliyor ancak bu da kemikleşmeyi hızlandıran bir yöntem olduğu için faydadan çok zarara neden oluyor.

 

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir yorum.

  1. Çok ilginçmis hakikaten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir