Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Yüzen / Bir Acayip Balık: Blobfish

Bir Acayip Balık: Blobfish

Blobfish diğer ismi ile çirkin balık için çirkin kral da diyebiliriz, çünkü kendisinin dünyanın en çirkin hayvanları oylamasında gül gibi bir birinciliği var. Oysaki neye göre ve kime göre çirkin bunu da anlamak mümkün değil doğrusu. Modern insanın yapay güzellik anlayışına göre “çirkin” bulunan bu balık bizce kesinlikle çirkin falan değil. Hatta gayet de sevimli. Çirkin değil ama ilginç bir görüntüsü olduğunu ise kabul etmemek mümkün değil tabi ki.

O nadide bir canlı!

Sizin de dikkatini çekti mi bilmiyoruz, blobfish şişman bir para babasına benziyor, yani bu nadide canlıya çirkin diyenlerin halkı sömürüp para babası olmuş zengin tipleri de çirkin bulduğunu umuyoruz :). Evet, sosyal mesajımızı da verdikten sonra konumuza dönersek Blobfish son derece nadir bulunan bir canlı ve sadece Avustralya, Tazmanya, Yeni Zelanda sularında yaşıyor.

Ağırlığı 4-6 kilosunda değişen çirkin balıkların boyu bazen yarım metreye ulaşabiliyor ve bu ilginç balıklar suyun 600-1200 metre derinlerinde yaşıyorlar.

Ama nesli tükeniyor!

İlginç balık Blobfish nesli tükenen canlılar arasında ne yazık ki. Oysaki dünyanın ve doğanın sayısız renginden, güzelliğinden biri kendisi. Ona her ne kadar çirkin balık dense de biz onu seviyoruz, tüm canlıları sevdiğimiz gibi.

Neyse ki “Çirkin Hayvanları Koruma Derneği” bu tatlı balıkları koruma altına almış ve yok olmamaları için çabalıyor. Buradan teşekkür ediyoruz onlara ve çirkin canlı yoktur çirkin bakış açısı vardır diyerek bitiriyoruz yazımızı.

I love Blobfish, I hope you do! Designed by P.A.W. http://pawtees.spreadshirt.com/:

Diye de ekliyoruz…

Ayrıca bakınız

Ördek Camiasının Renkli Elemanı: Mandarin Ördeği

Ördekler sevimlilikleri ile her daim insanların en sevdiği hayvanlardan biri olmuştur. Hatta bununla da kalmamıştır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir