Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Beyaz kediler albino mu?

Beyaz kediler albino mu?

Beyaz kediler her zaman kediler aleminin en popüler mırnavları arasında yer almayı başarıyorlar. Ancak bu beyaz kediler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğumuz anlamına gelmiyor. Zira beyaz kediler ile ilgili “bütün beyaz kediler sağırdır” ya da “beyaz kediler albinodur” gibi söylenceler var. Öncelikle şunu söyleyelim; beyaz kedilerde sağırlık görülme oranı diğer renklerdeki kedilere kıyasla gerçekten çok yüksek ancak bu bütün beyaz kedilerin sağır olduğunu göstermiyor, kulakları duyan beyaz kediler de var tabi ki. İkinci konuya gelince beyaz kediler gerçekten albino mu? Bu sorunun yanıtı hayır. Yani beyaz kediler albino mu diye merak ediyorsanız henüz yazımızın başındayken olmadıkları bilgisini sizlerle paylaşmış olduk. Peki, beyaz kediler ile albino kediler arasındaki farklar neler? İşte bu sorunun yanıtları da yazımızda sizi bekliyor.

Albino nedir?

albino-kedi

Albino kediler ile beyaz kediler arasındaki farklar konusuna albino nedir açıklamadan girmek olmaz. Albino kalıtımsal yani soydan geçen bir hastalıktır ve insanlar ile birlikte hemen her hayvan türünde de görülebilir, buna kediler de dahildir elbette. Albino hastaları genetik bir bozukluk sebebiyle melanin pigmenti yoksunluğu veya azlığı yaşarlar. Melanin pigmenti tene, saçlara, tüylere rengini veren pigmenttir dolayısıyla melanin pigmenti yokluğu beraberinde renksizliği ya da çok açık renkli olmayı getirir.

Albino kedilerin gözleri farklıdır

albino-yavru-kedi

Albino kediler ile beyaz kediler arasındaki en belirgin fiziksel fark gözlerde ortaya çıkar. Beyaz kedilerde birçok farklı göz rengi görülebilir, hatta Türkiye’nin efsane kedileri Van kedilerinden olduğu gibi iki gözleri farklı renkte de olabilir. Ancak söz konusu albino kediler olduğunda gözleri çok açık, uçuk mavidir ve çoğu zaman pembemsi-kırmızımsı bir görünümdedir.

Albino kedilerin cildi tamamen renksizdir

albino-kedi

Albino kedileri beyaz kedilerden ayıran bir diğer özellikleriyse ten renkleridir. Albino kedilerin teni tamamen renksiz ve çok soluktur. Ancak derilerine, kulaklarına bakıldığında soluk pembe bir renkte görülebilir bunun sebebiyse aslında derilerinin renkli olması değil damarlardaki kan akışı nedeniyle böyle görünmesidir.

Albino kediler ışığa aşırı duyarlıdır

albino-kedi

Beyaz kediler de güneş ışınlarına karşı diğer kedilere kıyasla daha hassastır ancak söz konusu albino kediler olduğunda bu hassaslık maksimum düzeydedir. Albino kediler diğer kediler gibi güneşe yayılıp yatarlarsa sonu çok ciddi yanıklar ve başka sağlık sorunları olabilir.

Beyaz kedilerde sağırlığa yol açan gen ile albinoya neden olan genetik bozukluk farklıdır

albino-kedi

Beyaz kedilerde sağırlığın diğer kedilerden daha sık görüldüğünü yazımızın başında belirtmiştik. Beyaz kedilerde sağırlığa neden olan gen ile albino kedilerde melanin pigmenti eksikliğine neden olan genetik bozukluk farklı şeylerdir.

Kısacası bütün beyaz kediler albino değildir, ancak tüm albino kediler beyazdır.

Bu arada beyaz kediler hakkında ilginç bilgiler yazımıza da göz atmadan geçmeyin 🙂 .

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir