Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Bebekler Neden Önce “Baba” Der?

Bebekler Neden Önce “Baba” Der?

Anne babalar için bebeklerinin ilk kelimesinin anne mi baba mı olacağı büyük bir merak ve heyecan konusudur. Ancak bu heyecanlı bekleyiş genellikle bebeklerin “baba” demesi ile sonuçlanır ve anne babalar da bunu bebek babasını daha çok seviyor şeklinde yorumlarlar. Oysaki bu yorumun gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur; bebekler için henüz “daha çok sevmek” kavramı yoktur. Bebek daha çok sevdiği için değil iletişim kurmak için “baba” der.

Bebekler “baba” sözcüğünü söylemek daha kolay olduğu için önce baba derler

“Baba” demek daha kolaydır!

Evet; bebekler önce baba derler çünkü “baba” kelimesi “anne” kelimesine göre söylemesi çok daha kolay bir kelimedir. Bu kelimeyi söylerken ağzın aldığı hal bebekler için kolaydır oysa ki anne kelimesini söylerken aldığı hal bebekler için zordur.

Bebekler baba demedikleri zamanlarda bile babaya benzer sesler çıkartırlar. Dada, vava gibi sesler bebeklerin iletişim kurmak için ya da kendi kendilerine ilk çıkartmaya başladıkları seslerdir. Anne ve babası bebeğe “anne”, “baba” demeyi öğretmeye çalışırlar ve bebek her ikisini de algılasa da ilk taklit edebildiği kendisi için kolay olan “baba” sözcüğüdür.

Nadir de olsa bazı bebekler önce “anne” diyebilir.

Tabi, bazen önce anne diyen bebekler de çıkabilir

Bebekler neden önce baba der sorusunu yanıtlarken şunu da atlamamak gerekir; evet, bebeklerin çoğu önce baba der ama bu hepsinin mutlaka önce baba diyeceği anlamına gelmez. Arada olaya “anne” diyerek giriş yapan istisnai bebekler ile de karşılaşılabilir :).

 

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir