Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Düşünen / Başka Sözcükler Yerine Kullanılan 5 Şanssız Sözcük

Başka Sözcükler Yerine Kullanılan 5 Şanssız Sözcük

Nedense en önemli şeylerden biri olan iletişimin en önemli parçası olan konuşmaya ve konuşmanın en önemli parçası olan sözcüklere karşı aşırı ilgisiz bir toplumun içinde yaşıyoruz. Öyle alakasız kelimeleri öyle alakasız başka kelimelerin yerine kullananlar var ki gülmemek elde değil. Gönül isterdi ki “şaşırmamak elde değil” diyelim ama ne yazık ki bu hatalar o denli çok yapılıyor ki alıştığımız için şaşırmak ne mümkün. İşte akıl çıkaran 5 hatalı kelime kullanımı.

1-Trabzon – tırabzan

ahsap-kupeste-modelleri-2

O ünlü “Trabzonlardan kayma! Düşersin!” nidasını duymamış olan var mıdır acaba şu topraklarda? Trabzon derken kastedilen tırabzandır ve yine her ne kadar kulağa Fransızca kökenli gibi gelse de aslında Farsça kökenli bir kelimedir ve “parmaklık” sözcüğü ile aynı kökenden gelir. Ancak tam olarak hangi kelimeden türediği de bilinmemektedir. Bilgiyi de verdik yani 🙂

2-Muhabbet-müebbet

“Rıza Zarrab’a muhabbet ceza vereceklermiş.” diye bir cümle duyarsanız inanmayın çünkü muhabbet ceza değil keyiftir :). Halk arasında yaygın şekilde ömür boyu cezayı tanımlamak için kullanılan “müebbet” yerine muhabbet deniliyor ki sanırız bu da yapılan en korkunç kelime hatalarından biri.

3-Istaka-ıskarta

Bu hatayı genellikle erkekler yapar. Tabi hayatını kahvehane köşelerinde az konuşup, hiç okumayıp bolca pişpirik atıp okey oynayarak geçiren bir erkek kişi için ıskarta yerine ıstaka demek pek de garipsenecek bir durum değildir. Ayrıca zaten kendisi doğarken ıskartaya çıkmış hayatını da ıstakaya çıkarak geçirmiştir :). Şunu da ekleyelim TDK’ da “ıstaka” diye bir kelime de yok ve “bilardo oynanan tahta sopa” olarak “isteka” kelimesine yer verilmiş.

4-Küvet-kuvöz

“Hatice Hanımın gelini erken doğum yapmış, bebeği küvete koymuşlar.” ve benzeri muhabbetlerde sıkça karşımıza çıkan bu hata da genellikle kadınlar tarafından yapılır. Yani kelime hataları kesinlikle insanların ilgi alanları ile alakalı gördüğünüz gibi.

5-Anarşist-satanist

Bu da genellikle “Ayşe’nin oğlu anarşist olmuş, hani kedi kesenlerden!” şeklindeki dedikodu muhabbetlerinde rastlanan bir hatadır. Kastedilen satanistliktir ki muhtemelen satanist olduğunu düşündükleri kişi de sadece rock müzik dinleyip siyah tişört giyiyordur, yani satanistlikle de uzaktan yakından ilgisi yoktur. Zaten bu gibi muhabbetlerde “anarşist” de denilmez anarşik denir. Oysaki anarşist dediğin kedi delisidir, ya da çoğu öyledir diyelim bari :).

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir