Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Ayakkabı Ya Da Çantalarınız Köpek Derisinden Üretilmiş Olabilir

Ayakkabı Ya Da Çantalarınız Köpek Derisinden Üretilmiş Olabilir

Deri başta ayakkabı ve çanta üretimi olmak üzere birçok alanda kullanılıyor ve derinin ana kullanım alanı moda. Global deri endüstrisi her yıl bir milyardan fazla hayvanı öldürüyor. Birçok kişi deri ile inek gibi hayvanları özdeşleştiriyor ancak bu zalimane ticaretin kurbanı olan tek canlılar inekler ya da koyunlar değil. İnsanlar için Çin’de köpeklerin deri endüstrisinde yaygın olarak kullanıldığını öğrenmek çoğu kişi için şok edici, dehşete düşürücü olsa da bu bir gerçek. Asya’daki köpek derisi endüstrisi köpek eti endüstrisine paralel olarak ilerliyor ve köpek derisi pazarı da en az köpek eti pazarı kadar hareketli.

Köpek derisinin Çin’de üretilmesi dünyaya yayılmadığı anlamına gelmiyor

Köpek derisinin Çin’de üretilmesi burada kalacağı anlamına gelmiyor elbette, Çin’de üretilip işlenen köpek derisi buradan tüm dünyaya dağılıyor işte bu nedenle sizin koyun ya da inek derisi sandığınız ayakkabınız, çantanız, kemeriniz, cüzdanınız ya da ceketiniz aslında acımasızca öldürülmüş bir köpeğin derisi olabilir.

Köpek derisi kuzu derisi olarak satılıyor

Ucuz deri konusunda dünyanın en önde gelen üreticisi olan Çin’deki deri üreticilerinin köpek derisini kuzu derisi olarak sattığı biliniyor. Gerçek şu ki, işlendikten ve renklendirildikten sonra çoğu hayvan derisi aynı görünüyor ve derilere DNA testi yapmadan hangi hayvandan üretildiğini belirlemek neredeyse imkansız.

Çin Deri Sanayicileri Derneği köpek derisi konusundan haberi olmadığını iddia ediyor

Çin Deri Sanayicileri Derneği , köpek deri endüstrisi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını iddia etse de  PETA’nın gizli bir soruşturması bu korkunç uygulamanın ülkede ne kadar yoğun şekilde yapıldığını kanıtladı. PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) resmi sitesinde yayınladığı dosya ile Çin’deki köpek derisi endüstrisinin korkunç gerçeklerini tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarttı.

Köpeklerin derisi canlıyken yüzülüyor

PETA’nın ortaya çıkarttığı köpek derisi üretimi tek kelime ile korkunç! PETA resmi sitesinde yer alan ifadelerle; “Köpeklerin kafasına vuruluyor, bazıları bayılıyor, boğazları kesildikten sonra bir sürüsü henüz nefes alırken derileri yüzülüyor.”

Sadece bir köpek derisi üretim merkezinde günde 100-200 köpek katlediliyor

PETA’nın görüntüleri çektiği yerdeki bir çalışanın ifadesine göre burada günde 100-200 köpek öldürülüyor. PETA sitesinde yer alan ancak bizim paylaşmayacağımız (çünkü çok korkunç görüntüler içeriyor, editör olarak ben izleyemedim, dolayısıyla sizlerin izleyebileceğini de düşünmüyorum, ancak izlemek isteyenler yazının sonunda paylaşacağımız linkten söz konusu videoya ulaşabilir) videonun çekildiği sırada öldürülüp derileri yüzülmek için 300 canlı köpeğin bekletildiği belirtiliyor.

Köpek, koyun ya da kuzu ne fark ediyor?

Bilmeden de olsa köpek derisi giydiğinizi düşünmek korkunç değil mi? Aslında derinin üretimi tüm hayvanlar için aynı şekilde acı verici ve ölümcül! Dolayısıyla deri kullanmamak gerekiyor. İster köpek derisi olsun ister koyun ya da inek her deri eşyanın arkasında kanlı, acılı, sadistçe cinayetler yatıyor. Ben koyun derisi giyerim ama köpek giymem diyorsanız şunu da bilmelisiniz, size koyun derisi diye köpek derisi satılıyor olabilir ve siz deri ürünler aldıkça Çin’de her gün yüzlerce köpeğin işkence ile öldürülmesine neden oluyorsunuz. Tüm bunlar ne yazık ki gerçek ve bu korkunç cinayetleri engellemek sadece bizim elimizde. Yazımızı son bir not ile bitirelim ünlü moda markası Michael Kors bilerek köpek derisi kullanmakla suçlanıyor ve markaya karşı bu nedenle kampanyalar düzenleniyor.

KAYNAKLAR: peta.org

onegreenplanet.org

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

3 Yorumlar

 1. Ne alâka ya köpek can da koyun inek değil mi? Derinin her türlüsüne hayır. #govegan anlıyorum ki hayvanların insanlarla eşit olduğunu anlamayan bir kendini bilmez yazmış bu yazıyı.

  • Yazıyı nerenizle okudunuz acaba çok merak ettim! Tekrar okuyun bakalım ne diyor! Köpek, koyun ya da kuzu ne fark ediyor?

   Bilmeden de olsa köpek derisi giydiğinizi düşünmek korkunç değil mi? Aslında derinin üretimi tüm hayvanlar için aynı şekilde acı verici ve ölümcül! Dolayısıyla deri kullanmamak gerekiyor. İster köpek derisi olsun ister koyun ya da inek her deri eşyanın arkasında kanlı, acılı, sadistçe cinayetler yatıyor. Ben koyun derisi giyerim ama köpek giymem diyorsanız şunu da bilmelisiniz, size koyun derisi diye köpek derisi satılıyor olabilir ve siz deri ürünler aldıkça Çin’de her gün yüzlerce köpeğin işkence ile öldürülmesine neden oluyorsunuz. Tüm bunlar ne yazık ki gerçek ve bu korkunç cinayetleri engellemek sadece bizim elimizde. Yazımızı son bir not ile bitirelim ünlü moda markası Michael Kors bilerek köpek derisi kullanmakla suçlanıyor ve markaya karşı bu nedenle kampanyalar düzenleniyor. YAZDIĞINI GÖRMEMİŞ OLMANIZ YAZIYI GÖZÜNÜZLE OKUMADIĞINIZ ANLAMINA GELİYOR! ÖNCE OKUYUN, DÜZGÜN OKUYUN SONRA YORUM YAPIN!!!! KENDİNİ BİLMEZ SİZSİNİZ! DAHA OKUDUĞUNUZU ANLAMAYIP YORUM YAPMANIZ KENDİNİZİ BİLMEDİĞİNİZİN AÇIK KANITI!

 2. Bir gün bu yaptıklarının hepsi insanoğlundan misliyle çıkacak.
  İnşallah olabildiğince çabuk çıkar.
  Daha fazla can yanmadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir