Pazartesi , Haziran 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Arı Sokması Kedileri Öldürebilir!

Arı Sokması Kedileri Öldürebilir!

Bahar demek tüm doğa ile birlikte arıların da uyanması, daha doğrusu ortaya çıkması, etrafta vızıldaya vızıldaya gezinmeye başlaması demek. Yani baharın gelmesi ile birlikte ortaya çıkan arılar bahar ve yaz ayları boyunca etrafta dolaşıyorlar bu da bu mevsimlerde oyuncu ve meraklı yapıları ile ünlü kedilerin arılar tarafından sokulma riskini beraberinde getiriyor. Her canlı gibi arıların da doğanın işleyişinde önemli rolü var ve elbette ki arıları seviyoruz, ama bu arı sokmasının kedileri öldürebildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Çiçeklerin içinde gizlenen arılar kedileri sokabiliyor!

Hepimizin bildiği gibi kediler doğada olmaya, bitkileri, çiçekleri koklamaya bayılırlar! Ama bahar ve yaz aylarında kedilerin kokladığı çiçeklerin içinde arılar gizlenmiş olabilir ve üstüne doğru gelen kocaman bir burnu gördüğünde de doğal olarak kendini korumak için harekete geçer, yani kediyi sokar.

Ağız,boyun ve burun sokulmaları çok tehlikeli!

Act Like Nothing Happened
Çenesini arı sokmuş kedi

Arı sokmasının  kesinlikle ölümcül olamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü kedilerde arı sokması eğer ağız, burun ve özellikle de boyun kısmından olduğunda nefes alma güçlüğü nedeni ile ölüme yol açabiliyor.

Çoklu arı sokmaları da ölümcül!

My Roomates Cat Had A Fight With A Bee

Çoklu arı sokmaları da ölümcül. Yani kedi aynı anda birden fazla arı tarafından sokulursa arıların zehri nedeni ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kedilerde arı sokması durumunda ilk müdahalenin ardından veterinere başvurmak en mantıklısı.

Antihistaminik bulundurun

Alice Got Stung By A Bee On Her Left Paw
Patisini arı sokmuş kedi

Arı ve böcek sokmaları bahar-yaz ayları boyunca sadece kedilerde değil insanlarda da en sık karşılaşılan kazalar arasında ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle arı-böcek sokması durumlarında acıyı azaltıp sokulmanın etkilerini azaltmak için antihistaminik krem bulundurmak gerekiyor. Hele de bahçeli bir evde yaşıyorsanız antihistaminik krem kurtarıcınız olacak.

Eşek arılarına dikkat!

Eşek arısı sokması ise bal arısı sokmasından çok daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle eğer kedi eşek arısı tarafından sokulduysa ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hiç zaman kaybetmeden veterinere koşmak gerekiyor.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir