Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Anne kediler yavrularını neden reddeder?

Anne kediler yavrularını neden reddeder?

Hayatını kedilerle hele de dişi bir kedi ile paylaşanlar için tüylü kankasının anne olması, dünyaya minicik, gözleri kapalı, incecik sesli, titrek bebek kediler getirmesi kelimenin tam manası ile bir mucize ve inanılmaz bir mutluluktur. Ancak bu büyülü an her zaman güzel bir hikaye olarak devam etmez ve bazı anne kediler yavrularını kabul etmeyebilir. Bu gerçek bir kabustur, zira böyle bir durumla karşılaştığımızda yeni doğmuş yavru kediler ile baş başa kalıveriririz ve anne kedi ne yaparsak yapalım ne yazık ki yavrularını kabul etmez. Peki, anne kediler yavrularını neden reddeder? Aslında bizlere acımasız bir tavır gibi gelen bu davranışın altında genellikle anne kedi açısından mantıklı nedenler yatar. İşte anne kedilerin yavrularını reddetmelerine neden olan durumlar.

Erken anne olmak

Anne kedilerin yavrularını istememe nedenleri içinde en sık karşılaşılan annenin çok erken doğum yapmış olmasıdır. Henüz kendisi çok genç olan ve annelik içgüdüleri gelişmemiş anne kedilerin yavrularını reddetmesine pek de şaşırmamak gerekir. Bu nedenle eğer kedinizin yavrulamasını istiyorsanız gelişimini tamamlamasını ve en az bir yaşını bitirmesini beklemeniz en doğrusudur. Aksi takdirde yani henüz yavru sayılabilecek bir yaşta doğum yapan kedinizin yavrularını istememesi durumu ile karşılaşma riskiniz çok yüksektir.

Yetersiz süt

Bazen anne kedilerin sütü doğurduğu tüm yavrular için yeterli olmayacak miktardadır ve anne kediler bunu hissettikleri zaman yavrulardan bir ya da bir kaçını reddederek sütlerinin yeteceği kadar yavruyu kabullenirler. Yetersiz süt nedeni ile reddetme genellikle doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkar. Dikkatli bir gözlemci bunu kolayca fark edebilir; anne kedi ısrarla bir ya da daha çok yavruyu itiyor, memelerini emmesine izin vermeyip diğer yavruları emziriyorsa bunun nedeni büyük ihtimalle yetersiz süttür.

Mastitis

Mastitis dişi kedilerde görülen bir hastalıktır ve kısaca meme bezlerinin enfeksiyonu olarak tanımlanabilir. Mastitis özellikle doğumdan sonraki ilk 2 hafta içerisinde görülür ve oldukça ağrılı, acılı bir hastalıktır. Yavruların emmesi anneye acı verdiği için anne kedi yavruları kendinden uzaklaştırır. Tıbbi açıdansa mastitis vakalarının birçoğunda yavruların anneyi emmelerinde sakınca yoktur ancak memelerden iltihap geldiği durumlarda yavruların emmeyi bırakması gerekir. Eğer doğum yapan kedinizin memelerinde morarma, şişme, sertleşme ve sütünün renginde koyulaşma görürseniz bunlar mastitise işaret eder ve yapmanız gereken mutlaka veteriner hekime başvurmaktır.

Hastalık ya da deformasyon

Eğer bir yavruda bir hastalık varsa anne kedi bunu içgüdüsel olarak hisseder ve o yavruyu reddederek hastalığın sağlıklı yavrulara bulaşmasını engellemek ister. Ayrıca deformasyonlar ile dünyaya gelmiş yavru kedileri de reddeder anneler. Hastalık ya da deformasyon sebebiyle reddedilen yavruların en kavruk doğanlar olacağı düşünülse de bu her zaman böyle değildir ve diğerlerinden daha gürbüz görünen bir yavru da bu gerekçelerle reddedilebilir annesi tarafından. Uzmanlar böyle bir durumla karşılaşıldığında anneyi reddettiği yavruyu emzirmeye zorlamanın diğer yavruları da reddetmesi ile sonuçlanabileceği için en doğrusunun reddedilen yavruyu anneden ayırmak olduğu görüşünde.

Anne yavruları reddetmemiş olabilir!

Söz konusu sokak kedileri olduğunda ne yazık ki birçok yavru aslında anneleri kendilerini terk etmiş ya da reddetmiş olmadığı halde bizler öyle sanarız ve yavruları kurtarmak için alırız. Oysaki bunu yapmadan önce;

 • Yavruların durumuna bakmamız, karınlarının dolu olup olmadığını gözlemlememiz,
 • Etrafı iyice araştırmamız, annenin etrafta olmadığından emin olmamız,
 • En az bir kaç saat anne kedinin dönmesini beklememiz

gerekir. Zira bizler annenin yavrularını terk ettiğini düşünürken anne aslında yavrularının karnını doyurduktan sonra etrafta yiyecek bir şeyler aramaya gitmiş, tuvaletini yapmak için uzaklaşmış olabilir. Bu nedenle sokakta gördüğümüz her yavru kediyi hemen annesiz sanıp almamız kesinlikle doğru değildir. Annenin dönmeyeceğinden emin olmadan asla yavruları bulundukları yerden uzaklaştırmamak gerekir.

Yazımızı son bir not ile sonlandıralım; evet kedilerin doğumu adeta bir mucizedir, ancak unutmayın ki sokaklarda, barınaklarda on binlerce doğmuş ve perişan halde kedi var. Dolayısıyla kendi kedinizi çiftleştirip yavrulatmak yerine kısırlaştırıp sokaklardaki muhtaç canlardan birine aile olmanız çok daha makul bir seçenektir.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

6 Yorumlar

 1. Eğer yavru kedinin bulunduğu ortam güvenli değilse en az bir aylık olmuşsa anneyi de eve alma ihtimali yoksa yavru kedinin eve alınabileceğini düşünüyorum. Duygusallıktan sıyrılıp biraz gerçekçi düşünmek gerekiyor. Sahiplenmek ya da kurtarmak için yeterli zaman olmayabilir. Şehrin göbeğinde, cadde, sokak ortasına doğuran anne kedi, arabalarla iç içe bir ortamda yavruları. Yavrunun ve annenin içgüdüsel tatmini mi yoksa yavruların hayatta kalması mı? Diğer yavruları ve anneyi alamasam da en azından araba içinden zar zor çıkarılan bir aylık bir yavruyu kurtardığımı düşünüyorum.

 2. Merhaba,

  3 gündür üst üste 3 yavrusunu boğdu kedim…
  6 tane doğurmuştu…Bahçemize gelebilen bir kedi var oda çok nadiren geliyor bir süt içip gidiyor erkek kedi…
  Her neyse daha 1 haftalık olmamışlardı yavruların 3ü ölü buldum yaraları yok baya ezilmiş gibi zaten karton kutu içindeler bahçemiz güvenli yani anlam veremedim neden böyle yaptı bir fikri olan var mı???

 3. Benim kedimin 3yavrusu oldu. O kadar iyi bir anne idi.
  Anneliyi bilmeyenler ondan bakıp ders ala bilirdiler. Eşittiyime göre 3yavrunu anasından ayırmak olur.bir arkadaş yavrunun birini istedi 4aylik verdim. Annesi her gün yavrusunu aradı. Her gece bir tay çorbap götürüp miyoldayardı Çok pişman oldum.obiri yavrularını 7-8 aya kadar emzirdi. Bana kalırsa sizin kedi yavrularınızı annesi yok. Ola bilsin ki. Erkek kedi yapmışdir.

 4. Bir sokak kedisi çatımızda doğum yapmış 5 yavrusu var fakat 4 ünü emziriyor birini çatının en köşesine bırakmış 😢 kedi bağırıyordu öyle buldum annesinin yanına götürdüm fakat anne kabul etmedi onu 😔 mecbur ben aldım evimde bakıyorum şu an fakat gözleri çok rahatsız iltihap akıyor ne yapmam lazım?

  • Gentasol damla alın veteriner hekimden. Tarım il müdürlüğü veterineri ücretsiz aşılarını yapar bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir