Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Yürüyen / Altın Zebra Zoe İle Tanışın!

Altın Zebra Zoe İle Tanışın!

Zebra denilince akla gelen siyah-beyaz çizgili muhteşem güzellikte bir hayvan. Ancak yazımızın konusu olan zebra bu imajdan oldukça farklı çünkü o bir altın zebra! Doğada bilinen tek altın zebra olan Zoe Havai’de bulunan Molokai Adası’nda dünyaya gelmiş ve kısa süre sonra annesi Oreo ile birlikte Havai’nin ana adasında bulunan Three Ring Ranch isimli hayvan barınağına taşınmış.

Zoe ilk görüşte gerçek değilmiş izlenimi yaratıyor

Dünyanın bilinen tek altın zebrası Zoe

Zoe ilk görüşte gerçek olmadığını düşündürüyor insana. Tabi photoshop denilen bir şey var ve bazen neyin gerçek neyin photoshop olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Ama inanın ki Zoe gerçek!

Albino değil

Altın zebra Zoe albino değil

Zoe’nin albino olduğunu düşünenler de çıkıyor, ancak altın zebra Zoe albino değil. Zoe’nin durumunu tanımlayan albinizm değil amelanizm. Zaten Zoe’nin çizgilerinin altın sarısı olması da albino olmadığının bir göstergesi.

Görünüşü aslında onun hayatını tehlikeye atıyor!

Altın zebra Zoe her ne kadar büyüleyici görünse de bu görünüşü onun doğada hayatta kalmasını zorlaştıran bir şey. Çünkü zebraların doğadaki en büyük düşmanları aslanlar ve aslanlar renk körü. Siyah beyaz çizgili zebralar bir arada koştuklarında aslanlar onların zebra olduklarını anlamakta zorlanıyor yani zebraların siyah-beyaz çizgileri onların kamufle olmasını sağlıyor. Diğer bir deyişle zebralar siyah-beyaz çizgileri sayesinde aslanlara yem olmaktan kurtuluyor. İşte bu nedenle sarı çizgili olan Zoe aslanlar tarafından çok daha kolay fark edilebiliyor.

Yani eğer altın zebra Zoe annesi ile hayvan barınağına alınmamış olsaydı muhtemelen çoktan bir aslanın midesine inmişti. Tabi, bu doğanın işleyişi ama yine de yenmemesine sevindik ne yalan söyleyelim 🙂

Ayrıca bakınız

Japonya’da bir park, eğlence için 5 bin balığı buz pistinde dondurdu!

Japonya’nın Kitakyuşu kentinde açılan SpaceWorld isimli temapark ilgi çekmek amacıyla buz pisti içinde 5 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir