Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Havlayan / 5 Ölümcül Köpek Hastalığı

5 Ölümcül Köpek Hastalığı

Köpekler binlerce yıldır bizlerin en yakın dostu. Günümüzde köpekler eskisinden çok daha fazla seviliyorlar, zira modern hayatta insan ilişkileri içtenlikten çok uzaklaşmış durumda ve insanlar içlerindeki samimiyet, gerçek sevgi açığını köpekler ile kapatıyorlar. Çünkü köpekler insanları hem çok içten hem de karşılıksız seviyorlar. Her ne kadar tüm dünyada milyonlarca insan köpek baksa da bu tabi ki köpeklerin hastalanmalarının önüne geçemiyor. Bazı köpek hastalıkları ne yazık ki bu sevimli canlıları hayattan kopartabiliyor, üstelik bu ummadığımız kadar kolay gerçekleşiyor. Yazımızın henüz başındayken köpek bakımının en önemli unsurlarından birinin aşılama olduğu uyarısını yapmadan geçmeyelim. Çünkü sevimli kuçuları bu ölümcül hastalıklardan koruyabilmenin tek yolu aşılama. Aksi takdirde yani köpekler hastalandıktan sonra tedavi edilebilmeleri çok zor, hele de söz konusu viral köpek hastalıkları olduğunda tedavi süreci hem çok zorlu geçiyor, hem de çoğu zaman ne yazık ki üzücü şekilde sonuçlanıyor. İşte ölümcül köpek hastalıkları.

1-Kanlı ishal (Canine Parvo Virus)

Kanlı ishal en ölümcül köpek hastalıkları arasında yer alıyor.

Köpek bakmış olan herkesin adını mutlaka duyduğu kanlı ishal özellikle yavru ve aşısız köpeklerin ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Etkeni parvo virüs olan bu hastalığın en tipik semptomu kötü kokulu ishaldir. Kısa sürede kötü kokulu ishal kanlı ishal haline gelir ve çoğunlukla ishalin kanlı hale gelmesinden 3-4 gün sonra köpek hayatını kaybeder. Bu hastalığın spesifik bir tedavisi olmamakla birlikte destekleyici tedaviler uygulanılarak iyileşme şansı vardır, ama düşüktür. Köpeklerde kanlı ishal aşısı 45 günlük civarında yapılır ve aşılı köpeklerin bu hastalıktan ölme riski yoktur.

2-Gençlik hastalığı (Canine Distemper)

Köpeklerde gençlik hastalığı da genellikle ölümle sonuçlanır. Köpek sahiplerinin ve köpek severlerin korkulu rüyası olan viral hastalık distemper virüsü nedeni ile şekillenir ve semptomları arasında iltihaplı burun akıntısı, göz akıntısı, iştahsızlık, kusma ve ishal sayılabilir. Bu hastalığın da aşısı vardır ve yavru köpeklere yapılan ilk karma aşıda gençlik aşısı da yer alır.

3-Bulaçıcı karaciğer hastalığı (Infectıous Canine Hepatitis, CAV-1)

Viral karaciğer hastalığının en tipik semptomu mavi gözlerdir.

Hastalık mavi göz hastalığı ismi ile de bilinir, bunun sebebi hastalığın köpeklerin gözlerinde kornoal bulanıklığa yol açması ve bunun da köpeklerin gözlerinin bulanık mavi bir renkte görünmesine yol açmasıdır. Köpeklerde bulaşıcı karaciğer hastalığı her yaş köpekte görülebilir ve her yaş köpekte ölümcül olabilir. Bu özelliği nedeni ile özellikle yavru köpeklerde ölümcül olan diğer hastalıklardan ayrılan viral karaciğer hastalığı için de tek korunma yolu aşılamadır.

4-Köpek nezlesi (Canine Parainfluenza)

Köpek nezlesi tek başına her zaman ölümcül olmasa da barınak hastalığı ile birleştiğinde sonu genellikle ölümdür.

Etkeni canine parainfluenza virüsü olan köpek nezlesi şiddetli formlarında ölüme neden olabilir. Solunum yollarında yangıya yol açan virüs tek başına çoğunlukla ölümcül etkiye sahip değilken Bordetalla bronchiseptica isimli bakteri ile birleştiğinde köpeğin hayatını kaybetme olasılığı çok yüksektir. Hastalığın belirtileri arasında öksürük, burun akıntısı, soluma güçlüğü sayılabilir.

5-Barınak hastalığı ( Kennel Cough)

Köpeklerde barınak hastalığı inatçı öksürük ile kendini belli eder.

Adından da anlaşılabileceği üzere bu hastalık özellikle barınak gibi köpeklerin yoğun şekilde bir arada yaşadığı yerlerde görülür. En tipik semptomu inatçı öksürüktür ve bu hastalıktan köpekleri korumanın yolu aşılamadır. Bu arada köpek nezlesi ile birleştiğinde ölüm oranı çok yüksektir.

Köpeklerde kalp kurdu hastalığı hakkında da bilgi almak isteyebilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir