Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / 5 Çok Yaygın, Güzel Ve Ölümcül Bitki

5 Çok Yaygın, Güzel Ve Ölümcül Bitki

Bahçecilik dünyanın en fazla sevilen, keyifli üstelik aynı zamanda rahatlatıcı hobileri arasında yer alıyor. Ancak her konuda olduğu gibi bahçecilik konusunda da eğer bilgi edinmeden işe soyunursanız güzel bir hobiye ve bahçeye sahip olayım derken ölümcül sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Evet, doğa güzel olduğu kadar tehlikeli canlılarla da dolu ve bitkiler de buna dahil elbette. Sokaklarda, bahçelerde, parklarda güzel ama ölümcül bitkiler ile yan yana oturuyoruz, yanlarından geçiyoruz. Elbette bu bitkilerin ölümcül olması kötü oldukları anlamına gelmiyor, yalnızda haklarında bilgi sahibi olmamız ve buna göre önlem almamız gerektiği anlamına geliyor. İşte karşınızda hemen her yerde görebileceğiniz çok yaygın, güzel ve ölümcül bitkiler.

1- Zakkum

zakkum

İşte zehirli bitki denilince hemen herkesin aklına ilk gelen muhteşem güzellikte bir doğa harikası; zakkum. Bilimsel ismi Nerium Oleander olan zakkum özellikle bu bitki hakkında bilgi sahibi olmayan çocuklar için tehlikeli. Şayet bilmeden zakkum yaprağı yenilirse ortaya kusma, ishal, kimi zaman kanlı ishal, aşırı salya akıntısı gibi ciddi zehirlenme semptomları çıkar. Ayrıca bunlara kramplar ve ağrı eşlik eder ve devamında kalp atışlarında düzensizlik, titreme, nöbetler, koma ve ölüm görülebilir. Yani zakkum sanıldığından çok daha tehlikeli bir bitkidir.

2- Manşinel

manşinel

İlk bakışta minnak elmalara benzeyen meyveleri ile Manşinel her ne kadar zararlı ya da zehirliymiş gibi bir izlenim bırakmasa da aslında kendisi dünyanın en zehirli bitkilerinden biri ve yetiştiği yerlerde bu ağacın önüne “dikkat! yaklaşmayın!zehirlidir!” tabelaları asılıyor. Bilimsel ismi Hippomane Mancinella olan manşinel ağacı zakkumun aksine ülkemizde yetişmiyor, ancak tabi ki bu bu ağacın zehirli olduğu gerçeğini değiştirmiyor 🙂 . Ölümcül meyvesi ile dünyanın en zehirli ağacı manşinel yazımızda bu bitki hakkında kapsamlı bilgi sizi bekliyor.

3- Güzelavrat otu

güzelavrat-otu

İşte böğürtlene benzeyen yemişi ile yine özellikle çocuklar için tehlikeli olan zehirli bir bitki; güzelavrat otu. Ülkemizde de yetişen ve bilimsel ismi Atropa Belladonna olan güzelavrat otu aynı zamanda atropin isimli maddenin de elde edildiği bitki. Yanılıp da böğürtlene benzeyen yemişinin yenmesi durumunda taşikardi, gözbebeklerinde büyüme, bulanık görme, denge kaybı, baş ağrısı, döküntü, ağız kuruluğu, kasılmalar gibi semptomların ortaya çıkmasına neden oluyor ve panzehir alınmazsa kalp sorunları nedeni ile ölüme kadar varabiliyor güzelavratotu zehirlenmesi.

4- Hint baklası

hint-baklası

Kırmızı birer ponpona benzeyen yemişleri ile sadece güzel değil çok da sevimli görünen Hint baklası ülkemizde de yetişiyor ve özellikle bahçe süslemesi için oldukça fazla kullanılıyor. Bilimsel ismi Ricinus communis olan Hint baklasının tohumları bakla ile fasulye arasında bir görünüme sahip. Endüstriyel olarak kullanılan kastor yağı ya da diğer ismi ile hint yağı bu bitkinin tohumlarından elde ediliyor. Hint baklası zehirlenmesi her ne kadar ölümcül olmasa da mide bulantısı, kusma, ishal, hipertansiyon ve taşikardi gibi son derece rahatsız edici semptomlara neden oluyor ve bu semptomların geçmesi ortalama olarak 1 hafta kadar sürüyor. Ölümcül ve güzel Hint baklası yazımızda bu bitki hakkında kapsamlı bilgi sizi bekliyor.

5- Subaldıranı

subaldıranı

Subaldıranı ya da surezenesi isimleri ile bilinen Cicuta bitkisi maydanozgiller familyasından ve Türkiye’nin hemen her yerinde yetişiyor. Yol kenarlarında, otluk alanlarda sık sık karşımıza çıkan beyaz çiçekleri ile son derece de güzel görünen bu zehirli bitki en ölümcül zehirli bitkilerden biri zira bu bitki nedeni ile zehirlenmek için yemek ya da yutmak gerekmiyor, sadece saplarına dokunma bile ölümle sonuçlanabiliyor!

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir