Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / 2016 yılında keşfedilen hayvanlar

2016 yılında keşfedilen hayvanlar

2016 yılının son günlerini yaşıyoruz. Oldukça yoğun ve çoğunlukla hem Türkiye hem de dünya açısından üzücü olaylarla dolu bir yıl yaşadık. Ancak insanların kavgaları, savaşları arasında 2016 yılında bir sürü yeni hayvan türü de keşfedildi. Yani 2017 yılına bir sürü yeni hayvan türünü bilerek gireceğiz. Bu sene keşfedilen hayvanlar arasında balıklar, kuş ve primatlar, yılan ve ahtapot var bu da demek oluyor ki bilim insanları oldukça iyi çalışmışlar ve bizlere dünyamızın hiç bilmediğimiz sakinleri ile tanışma şansı sunmuşlar. İşte karşınızda 2016 senesinde keşfedilen hayvanlar.

Hayalet ahtapot

2016’nın en ilginç ve tüm dünyada ilgi uyandıran keşiflerinden biri şüphesiz ki hayalet ahtapot ismi verilen bu ahtapot türü. Britanya Virgin Adaları içinde yer alan bir ada olan Necker Adası’nın kuzeydoğusundaki derin suları keşfetmek için sefere çıkan ve uzaktan kumada edilen Deep Discoverer isimli derin su keşif aracı henüz ilk seferinde bu muhteşem canlı ile karşılaştı. Aracın seyrini ve elde ettiği görüntüleri kıyıdan izleyen bilim insanları ahtapotu gördüklerinde çok şaşırdılar ve bunun daha önce bilinmeyen bir ahtapot türü olduğunu düşünüyorlar. 4 kilometre derinlikte yaşayan hayalet ahtapot ile ilgili önümüzdeki yıllarda daha fazla bilgi edineceğimizi düşünüyoruz.

Harry Potter “seçmen şapka örümceği”

2016’da Hindistan’ın Karnataka eyaletinde Mumbaylı araştırmacılar tarafından yeni bir örümcek türü keşfedildi. Bölgede bulunan bir dağ geçidinde keşfedilen örümceğin görüntüsü Harry Potter’in seçmen şapkasına benzediği için bilim insanları bu örümceğe Hogwards Büyücülük Okulu kurucularından büyücü  Godric Gryffindor’dan esinlenerek Eriovixia Gryffindori ismini verdiler.

Şarkıcı kuş “Himalaya Pamuğu”

Kuzeydoğu Hindistan ve Çin’in bölgeye komşu yerlerinde yaşayan bu güzel kuş 2016 yılında Per Alström ve meslektaşları tarafından keşfedildi. Bilimsel ismi Zoothera salimalii olan kuş Himalaya orman pamuğu ya da kısaca Himalaya pamuğu olarak da tanınıyor. 2016 yılında keşfedilen hayvanlar arasında en özellerinden biri olan bu yeni kuş türünün kendine has şarkısı tek kelime ile muhteşem!

3 yeni primat türü

2016’da primat ailesi de genişledi; Madagaskar’da tam üç yeni primat türü bulundu. Bilimsel olarak Microcebus ganzhorni, Microcebus manitatra ve Microcebus boraha olarak adlandırılan bu üç yeni lemur türü fare lemurlar olarak yaşayan en küçük primatlar unvanını da aldılar. Ancak bu keşif beraberinde çok üzücü bir haberi de getirdi; bu minik primatların nesli ciddi şekilde tehlike altında. Yani dünya henüz yeni tanıştığı bu primatları kısa süre içinde sonsuza dek kaybedebilir.

Bahama gümüş boa yılanı

Yılın en ilginç keşif hikayesinin kahramanı ile karşınızdayız; Bahama gümüş boa yılanı. Aslında bu muhteşem yılan keşfedilmemiş kendini av peşinde koşarken keşfettirmiş. Bahama’da plajda uzanmış dinlenen bir araştırmacıyı avlamak üzere harekete geçmesiyle keşfedilen Bahama gümüş boa yılanına bilimsel olarak Chilabothrus argentum ismi verilmiş. Ancak ne yazık ki henüz yeni keşfedilen bu yılan türü de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Gizemli balina

Aslında 2016 yılında bir değil birden çok gizemli balina türü keşfedildi ancak yazımızda bu balinaya yer veriyoruz zira diğer balinanın herhangi bir görüntüsü bulunmuyor ve genetik analiz ile farklı bir tür olduğu ortaya çıkmış. Yeni bir gagalı balina türü, Haziran ayında Alaska’nın St. George Adası’ndaki bir kumsalda kıyıya vurmuş şekilde bulundu. İlk önce biyolog Christian Hagenlocher tarafından tespit edilen balinanın boyu 7,3 metre. Yetişkin bir gagalı balina olmak için boyu çok kısa olan balinanın dişlerinin ise yaşlı balinalar gibi olduğu görüldü ve bu da yeni bir balina türü olduğu kanısına varılmasını sağladı. 

Dört penisli kırkayak

2016 yılında keşfedilen hayvanlar arasında en ilginçlerinden biri de dört penisli kırkayak. Kaliforniya Sequoia Ulusal Parkı’ndaki bir mağarada keşfedilen kırkayak türünün dört penisinin yanı sıra 414 bacağı ve tam 200 zehir bezi var.

Yazıdaki bilgiler animalplanet ve nationalgeographic’ten derlenmiştir.

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir